NTFS ve FAT32

Bir sisteme format atarken ya da yeni bir sistem aldığımızda, kurulum esnasında iki farklı dosya sistemi seçeneğiyle karşılaşırız: NTFS ve FAT32. Windows işletim sistemlerinde kullanmak üzere bunlardan birisini seçmemiz gerekir. Normalde çeşitli faktörler dikkate alınarak bu seçim yapılır. Bu seçim sadece işletim sistemiyle de sınırlı kalmaz, yüklü sistem üzerinde çeşitli durumlarda bazen tekrar seçim yapmamız gerekir.


KARŞILAŞTIRMA

FAT sisteminin maksimum birim hacmi 2TB'tır (yani tek bir dosya en fazla 2TB olabilir) ve MS-DOS'u destekler. Bazı "ikili-boot" ihtiyaçları için ideal bir sistemdir. Fakat kullanım yaygınlığı azaldığından uyumluluk konusunda problem yaratabilir.


Güvenlik

FAT32'de çok düşük seviyeli bir güvenlik vardır. Bu sistemi kullanan bir sürücüye erişen bir kullanıcı aynı zamanda bu sürücüdeki tüm dosyalara da erişebilir. Diğer yandan NTFS sisteminde "permission" (izin) tedbirleri vardır. Bu izinleri sağlamak bazen kolay olsa da herhangi bir klasöre veya dosyalara erişim, birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilir ve gerekirse yüksek derecede izin koşulu ayarlanabilir.


Uyumluluk

Windows 95, 98 ve ME sürümlerinde tanımlanmadığı için NTFS birimlerinde uyum problemi oluşabilir. Çoklu veya ikili-boot yapılı sistemlerde en büyük problem bu durumdur. Bu yüzden sürücüler FAT32 kullanılarak biçimlendirilir. FAT ve FAT32 birimlerinin NTFS'ye dönüştürülmesi mümkündür fakat tam tersini, formatsız yapmak mümkün değildir.


Alan Verimi

NTFS'nin iyi tarafı kullanıcı için disk kullanım miktarını ayarlamayı mümkün kılan "disk kotası" desteğidir. Dosya sıkıştırma gibi FAT32'de olmayan bir özelliği de vardır. Alan yönetimi NTFS'de görece çok daha etkili biçimde gerçekleştirilebilmektedir. "Küme büyüklüğü" kavramı depolanan dosyaların ne kadar israf yaptığının bir göstergesi olup NTFS'de FAT32'ye nazaran daha küçük kümeler ve daha az israf vardır.

Güvenilirlik

FAT32 sistemleri disk hatalarına daha çok meyillidir. NTFS birimleri ise hata oluşması halinde onarma yeteneğine sahiptir. NTFS altında oluşturulan "log dosyaları", dosya sisteminin otomatik olarak onarımını sağlar. NTFS'nin diğer avantajı "bad sectors" (bozuk kesimler) için dinamik kümelenme haritasının tekrar edilmesini desteklemesi ve ileride tekrar kullanılmak üzere korumasıdır.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder