Server Nedir? Nasıl Kurulur?

Server kelimesi, üzerinde server yazılımının işletildiği özel bir bilgisayarı/aygıtı ve diğer alıcılara sağlanan servisleri ifade eder. Bir server çeşitli fonksiyonlara sahip olabilir ve farklı kullanıcılar için farklı özellikler taşıyabilir.


SERVER NEDİR?

Bir server, çeşitli program setleri veya protokollerin ya da diğer makine veya alıcıların belli bir işin yapılması için istek gönderdiği çeşitli servisler sağlayan bir aygıttır. Server ve alıcılar bütün olarak client/server ağını oluştururlar. Bu ağ, yönlendirme sistemleri, merkezi bilgi erişimi, kaynaklar, depolanmış veri vs. sağlayabilir. En temel düzeyde dosya, veri, yazıcı, faks kaynakları ve çoklu bilgisayar ortamı sağlayan bir teknolojik çözüm olarak da düşünülebilir. Gelişmiş server tiplerinde örneğin (Windows Small Business Server) kullanıcılara, hesap ve şifre denetimleriyle paylaşılan kaynaklar, uzaktan destek ve işle ilgili bilgilere sınırlı veya sınırsız erişim izni sağlar. Örneğin bir dosya server'ı dosyaları tutan ve alıcılara veya kullanıcılara dosyalar üzerinde buradan download ve upload imkanı veren bir makinedir. Benzer biçimde bir web server'ı website'leri barındıran ve kullanıcıya website'sine erişim imkanı sağlayan bir makinadır. Alıcılar temel olarak bilgisayarlar, yazıcılar, fakslar ve server'a bağlanabilen diğer cihazlardan oluşmaktadır. Bir server'ı kullanarak güvenli biçimde dosya veya faks ve yazıcı gibi kaynakları paylaşmamız mümkündür. Bunun gibi, bir server ağıyla çalışanlar internet ve şirket e-mail'lerine eş zamanlı ulaşım sağlayabilmektedir.


SERVER ÇEŞİTLERİ

Application Server: Özel bir platform tipi olarak, veri tabanı server'ları ve son kullanıcılar arasında hatırı sayılır işlemler yapan bir ortamdır ve sıkça bu ikisini birbirine bağlamak için de kullanılır.

Audio/Video Server: Kullanıcıların uzaktan erişimi için website'lere multimedia özellikleri sağlar.

Chat Server: Kullancılara, eş-zamanlı tartışma özelliği olan İnternet Tartışma Gruplarına benzer biçimde veri alışverişi imkanı sağlayan ortamdır.

Fax Server: Organizasyonların en önemli parçası olup telefon görüşmelerini minimuma indirme amacı taşıyan işletmelerde faks trafiğini sağlar.

FTP Server: En eski İnternet servisi olan "File Transfer Protocol" üzerinden çalışır. Bilgisayarlar arasında dosya ve transfer güvenliği uygulamalarıyla güvenli dosya transferi sağlar.

Grup Yazılımı Server'ı: Sanal bir ortam oluşturma yoluyla kullanıcı lokasyonlarından bağımsız olarak İnternet veya kuruluş İntraneti aracılığıyla, kullanıcılara birlikte çalışma imkanı sunmak için dizayn edilmiş bir yazılımdır.

IRC Server: Eş-zamanlı tartışma özelliği ihtiyacına yönelik en çok tercih edilen seçenektir. Internet Relay Chat, farklı ağ server'larının birbiriyle bağlantı kurmasını da kapsar.

List Server: Mailleşme listesi yönetiminin en iyi yoludur. Bu server, etkileşimli tartışmaya uygun veya bildirim, haber veya reklam sağlayan tek-tip listeden de oluşabilir.

Mail Server: Herhangi bir kuruluş ağı üzerinde LAN, WAN veya internet yoluyla mail'lerin transfer ve depolanmasını sağlar.

Haber Server'ı: Birçok yerel haber grubu için kaynak dağıtımı ve ulaştırması sağlar.

Proxy Server: Bir alıcı program ile harici bir başka server arasında istekleri düzenleme, performans gelişimi ve paylaşım bağlantılarının yaratılması için bir ara bulucu rolü oynar.

Telnet Server: Kullanıcılara, uzak bilgisayardan barındırıcı bir bilgisayar üzerinde oturum açma ve görev işletme imkanı sağlar.

Sanal Server'lar: Bir sanal server, fiziksel bir bilgisayar gibi kişilerin taleplerine yönelik olup bağımsız olarak kullanılabilir ve bir server içindeki farklı bilgisayarların farklı ihtiyaçlarına yönelik çalışmasıyla gizliliği ve iş akışını korur. Temel olarak sanal server'lar paylaşım ve barındırıcı serverlar içinde kullanıcıya özgürlük sağlama açısından, az miktarda maliyet farkı dışında farksız hale gelmiştir ve hemen her yerde kullanılır durumdadır.

Web Server: Diskten dosya yükleyerek ve dosyayı ağ aracılığıyla kullanıcıların web tarayıcısına transfer ederek statik içerik sağlayan server biçimidir. Bu, tarayıcı ya da server tarafından organize edilen değiş tokuş işleminde HTTP kullanılarak iletişim sağlanır.

Bunlar dışında Open Source Server'lar, Gopher (www ortamına benzeyen ortam biçimi) ve Name Server gibi server çeşitleri de vardır. Çeşitli server'lar uygulama biçimlerine göre kategorize edilebildiğinden ağ kaynakları üzerinde yönetim oluşturan bu server'ların kategorize edildikleri görevlerinden başka görev yapması mümkün değildir.

Büyük olsun küçük olsun ofisler için server kurulumu oldukça önemlidir.

Bir bilgisayar server'ının temel amacı isminden de anlaşılacağı üzere ağdaki çeşitli kullanıcılara serving yani hizmet sağlamasıdır. Erişim gerektiren tüm kaynaklar server'da depolanır ve kullanıcılar, kendi sistemlerinde herhangi bir depolama yapmadan bu kaynaklara direkt erişim sağlayabilir. Server'lar aynı zamanda firewall, anti-spam gibi uygulamalarla sistemler için güvenlik de sağlar.

Web Server Nasıl Kurulur?

Her şeyden önce bir web server'ın temel ihtiyaçlarını karşılamak gerekir. Bu da yüksek hızlı bir internet bağlantısı gerektirir. Bir diğer önemli ihtiyaç ise doğru seçilmiş işletim sistemidir. Bir server makinesi için en çok kullanılan sistemler linux ve unix'tir. FreeBSD bir unix tabanlı açık kaynak bir işletim sistemidir ve en iyi seçeneklerden birisidir. İşletim sistemi yükledikten sonraki aşama bir HTTP server yüklemektir. Apache bunlardan yaygın olarak kullanılanıdır. Bunu yapmak için işletim sistemindeki "http.conf" dosyasını konfigüre etmek gerekir. Burada ulaşılacak websitenin ismiyle birlikte HTTP server'ın ayarları düzenlenir. Birçok makinede "http.conf" dosyası '/usr/local/etc/apache22/' dizininde bulunur. İşlemler yapıldıktan sonra browser'da makinenin IP adresi yazılır. Eğer sistemde depolanmış web sayfalarına ulaşılabiliyorsa bu web ve http server'ın başarıyla kurulduğu anlamına gelir.


DNS Server Nasıl Kurulur? 

İkinci aşamamız DNS server kurmak olacaktır. DNS, domain name server'ın kısaltmasıdır. DNS server web adres ismini, web sayfalarının depolandığı makinenin IP adresine dönüştürür.

DNS server yüklemek için FreeBSD yüklü makinede '/etc/namedb' yolu içinde bulunan "namedb.conf" dosyası bir defalığına açılıp gerekli değişiklikler yapılır. Aslında bu, Unix ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde kolaylık sağlayan bir dosyadır. Tek yapılması gereken bu dosyanın içine website isminin girilmesidir.


FTP Server Nasıl Kurulur?

Bilgisayar server'ına dosyalar upload etmek için FTP server'a ihtiyaç duyulur. FTP, file transfer protocol kısaltmasıdır. FTP, TCP/IP modeli kullanan herhangi bir ağda kullanılabilmektedir. Windows üzerinde çalışan herhangi bir FTP server kurmak için örneğin File Zilla yazılımı kullanılabilir. FreeBSD'de '/sbin' ya da '/usr/sbin' dizininde "ftpd" veya "in.ftpd" dosyası bulunur. Bu dosya tek seferlik çalıştırılabilir. FTP server bir kere yüklendiğinde, kullanıcıları upload, download ve dosya erişimleri için sisteme kabul eder. Bu kullanıcılar uzak makineye kullanıcı adı ve şifre girerek erişebilir.


Dosya Server'ı Nasıl Kurulur?

Bir dosya server'ı kurmak FreeBSD için oldukça kolaydır. Gerekli olan şey Samba Server Setup indirmektir. Ağ içinde dosya server'ı kurmak windows işletim sistemli makinelere kaynaklara erişim için ağa giriş izni verir. Make install komutuyla kurulabilen bu sistem '/usr/local/etc/smb.conf' dosyası içinde gerekli değişiklikler yapılarak kullanılabilir hale getirilir.

Bu direktifler basitçe server ağının nasıl kurulacağına yönelik kabataslak bir klavuzdur. Bununla birlikte konfigürasyon dosyalarıyla uğraşmak ve değiştirilen dosyayla işlem yapmak için Linux üzerinde uzmanlık gerekir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder