Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

Facebook hesabınız veya bir e-mail adresiniz varsa herhangi bir kuruluma ihtiyaç olmadan bunları kullanıyor olduğunuzu biliyorsunuzdur. Bunlar için herhangi bir yazılım indirme ya da update de yapmazsınız. Bunun sebebi bu servislerin bulut servisler olmasıdır. Bulut servis ihtiyaçlarımıza yönelik olan, basit tabirle işlerimizi yapmamızı sağlayan bir sistemdir.Bulut bilişim servisi, ortaya çıktığı ilk zamanlarda Uygulama Servisi Sağlayıcı (ASP) ve Servis Biçimli Yazılım (SaaS) olarak adlandırılırdı. SaaS, bulutta ihtiyaç duyduğunuz bir yazılımı size direkt olarak sunmaz fakat yazılımı kullanabileceğiniz bir platform sağlar. Aynı zamanda bu sistem, işlem istasyonu, platform ya da ortamı barındıran Servis Biçimli Platform (PaaS) olarak da adlandırılabilir.


Bulut'u Anlamak

Fikir, temelde bir Dağıtım Sistemi'nin tekrar değerlendirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bir şirkette basit bir client-server ilişkisi düşünelim. Server'lar data ve programları depolamakta ve client'lar, yani çalışanlar, server'a sadece hangi dataya ihtiyaçları varsa onu kullanmak ya da hangi yazılımı yönetecekse sadece ona erişmek için girebilmektedir. Burada server odası tüm yüklemelerin, güncellemenin ve log işlemlerinin gerçekleştiği bir "Back End" ise ihtiyacın-neyse-onu-gör mantığıyla çalışan client bilgisayarları "Front End"'dir. Kullanıcının server problemleriyle ilgilenmesine gerek yoktur. Onlar sadece bir işi yapmak için bir program kullanmaya ihtiyaç duyar ve server da bunu sağlar. İşte bulut, devasa server odalarında, kullanıcıların internet yoluyla erişimine açık belli kaynaklar içeren sanal bilgisayarların toplamını oluşturur. Kısacası bulut, basit server-client veritabanının internete uyarlanmış halidir.


Back End Nedir?

Bulut, tüm dataların(yazılım, uygulamalar ve bunların kendi depoları) bir toplamıdır. Herhangi zamanda izinli herhangi bir kullanıcı internet yoluyla erişim sağlayabilir. Burada "Back End" herbiri bir yazılım veya uygulama barındıran ve birlikte çalışan çoklu fiziksel server makineleridir. Her yazılım veya uygulamanın bir server'a ait olduğunu farzedersek tüm bu server'lar bir yönetim server'ı tarafından kontrol edilir ve yönetilir. Her server yalnızca yazılımın en son sürümünü içermekle kalmaz aynı zamanda bu server üzerinde oluşturulan data da depolanabilir. Genelde data depolama, diğer tedbirlere ek olarak kriptolu ve şifre korumalı olur. Back End'in bulunduğu yerin büyüklüğü ise kullanıcı sayısına ve şirketin sağladığı backup hizmetine göre değişim gösterir.


Front End Nedir?

Bu terime bulutun Client End'i diyebiliriz. Kullanıcı, işlem paketlerini edinmek üzere bulut servise ulaşır. Bu, herhangi zamanda bir dosyaya erişim veya bir yazılımı çalıştırmak için bulut'a gönderilen isteğin onaylanmasını gerektirir. Onay alınınca kullanıcı alakalı server'a yönlendirilir ve neredeyse beklemeden kullanacağı uygulamayı ekranda bulur.


Bulut Nasıl Kullanılır?

Halihazırda Amazon Web Servisleri veya Verizon/Terremark veya IBM (pc için) gibi abone olabileceğimiz çok sayıda servis sağlayıcı vardır. Abone olduktan sonra istediğimiz zaman istediğimiz yazılıma erişmek için yalnızca internet aracılığıyla sisteme giriş yapmamız ve yazılımı seçmemiz yeterli olmaktadır. Burada olan şey, yazılımı bilgisayarımızda değil de bulut üstünde kullanmamızdır. Böylece yazılım indirme veya satın alma maliyeti de ortadan kalkar. Sadece servis için bir ücret öderiz. Ayrıca, güncelleme yapma endişemiz de olmaz. Bu, aslında çok önemlidir çünkü aynı projede çalışan birden fazla kişi, farklı bir sistemde olsaydı aynı yazılımlar olmasına rağmen sahip oldukları farklı sürümlerin uyumsuzluğu problemiyle uğraşmak zorunda kalabilirdi. Aynı problem işletim sistemleri (Windows, Lİnux, Mac) için de geçerlidir. Bilgisayarda hangi işletim sisteminin kullanıldığına bağlı olmaksızın bulut platformundayken bulutun sahip olduğu ortak bir işletim sistemini kullanırız ve böylece uyumluluk sorunu ortadan kalkmış olur.

Herşey gibi microsoft Office ve hatta oyunlar da bu biçimde, Facebook'a girmek gibi bir butona tıklamak kadar kolaylaşabilmektedir. Herhangi birisi online bulut tabanlı server'da multiplayer oyun oynayabilir. Yapılacak şeyler sadece abone olmak ve oyuna başlamaktır. Oyunu belki bilgisayara kurmak gerekli olur, belki olmaz ama her halükarda ihtiyacınız olan şeyler sadece çalışır bir bilgisayar ve internet bağlantısıdır. Online eğitim sistemleri veya video paylaşımlarını takip etmek gibi çok faydalı pratikler de bu teknolojiyle mevcuttur.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder