Kablosuz Köprü ve Access Point Nedir?

Kablosuz köprü ve access point'ler bir bilgisayar ağı üzerinde radyo bağlantısı sağlarlar fakat yapısal ve fonksiyonel olarak birbirinden farklı amaçlar için dizayn edilmişlerdir.

Şirket ofisleri için geniş bir kablosuz ağ kurmak çok çeşitli ağ aygıtlarının kurulumunu gerektirir. Böylece tüm ağ üzerinde katılım kolaylaştırılır. Bu cihazların arasında "Kablosuz Köprü'ler" ve "Access Point'ler" önemli bir yer tutar. İki aygıt da fonksiyon olarak kablosuz olup birbirlerinden nasıl farklı oldukları konusunda kafa karıştırıcı olabilmektedir.


Kablosuz Köprü Nedir?

Kablosuz Köprü'den önce Ağ Köprü'sünün ne anlama geldiğini bilmek faydalı olabilir. Bir bilgisayar ağı birbiriyle bağlantılı olması gereken çeşitli alt ağlara ayrılabilir. Bir Ağ Köprü'sü bu ağları birbirine bağlar ve veri paylaşımını kolaylaştırır. Wi-Fi teknolojisinin icadından önce ağ köprüleri ethernet kablolarıyla oluşturulmaktaydı. Spesifik açıdan OSI modeli bağlamında ağ köprüleri, ağları 2. katman (veri bağlantısı katmanı) üzerinde birleştirir.

Bu cihazlar akıllı cihazlardır ve bağlı ağlar arasındaki veri alış-veriş akışını kontrol ederler. Bir kablosuz köprü de, ağ bağlanması için aynı fonksiyonu gösterir fakat bunu kablolu ethernet bağlantısı ile değil, Wi-Fi bağlantısı ile yapar. Yani iki ağı, aralarındaki iletişim ve veri transferini kolaylaştırmak için radyo bağlantısı ile birbirine bağlayabilir.


Bu tarz köprüler artık access point veya kablosuz router kullanılarak da oluşturulabilir. Kablosuz Dağıtım Sistemi kullanılarak köprüler çoklu ağları birleştirmek üzere kurulabilmektedir.


Access Point Nedir?

İsminden anlaşıldığı gibi access point'lerin en önemli görevi kablolu router'lar aracılığıyla birbirine bağlı cihazlara kablosuz İnternet erişimi sağlamaktır. Kablosuz access point'lerin, uzak mesafeler üzerinde doğrudan İnternet erişimi sağlayarak Wi-Fi ağını genişletme gibi görevleri vardır. Popüler olarak "Kablosuz Hotspot" olarak bilinmektedirler ve en yaygın kullanılan ağ aygıtlarındandırlar. Aynı zamanda kablosuz router'lar da access point görevi görebilmektedir.


Bazı kablosuz access point'ler iki kablosuz ağ arasında bağlantı kurarak kablosuz köprü fonksiyonu da gösterebilmektedir. Modern access point'ler 200'den fazla kablosuz aygıtı birbirine eş zamanlı olarak bağlayabilir.Wireless Köprü ve Access Point

İki aygıt arasındaki en temel fark fonksiyonlarındadır. Wireless köprüler iki ayrı ağı radyo bağlantısı ile bağlar. Bir access point ise kablolu bir modem ya da router'a bağlanıp sadece ağ içindeki kablosuz cihazları birbirlerine ve internete bağlar.

Günümüzde Wireless köprüler ve access point'lerin kombinasyonu olan aygıtlar popülerleşmiştir. Bu cihazlar hem köprüleme hem de çoklu aygıtların kablosuz bağlantısını sağlamaktadır. Bu sebeple bu iki aygıt arasındaki sınır kaybolmuştur.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder