DNS Nedir?

Düzenli internet kullanıcısıysanız internet kullanırken "DNS Hatası" uyarısıyla karşılaşmışsınızdır. Bu yazıda DNS (domain name system) temelleri açıklanacaktır.

Domain isimleri website adreslerinin teknik ifadesidir. Örneğin http://www.btmakaleleri.net bu websitenin domain ismidir. Bu adresin bütün uzantıları da bir bütün olarak domaini oluşturmaktadır.
Bu websitenin ".net" kısmı birinci düzey veya üst düzey domain ismi olarak adlandırılır. Böyle üst düzey domain isimlerine başka:

.edu (eğitim enstitüleri için)
.gov (devlet kurumları için)
.mil (Amerikan ordusu için özel olarak)
.com .net .org (Ticari organizasyonlar, İnternet ile ilgili organizasyonlar ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar vs. gibi oluşumlar yaratan bir çok kişi ya da kişiler için)
.biz (iş dünyası için)
.info (bilgi sağlayan websiteleri için)

şeklinde örnekler verilebilir.


Ayrıca bunlardan başka örneğin ".uk"(İngiltere için), ".us"(ABD için), ".au"(Avusturalya için) vs. gibi ülke kodları da içeren üst düzey domainler isimleri de vardır.


İkinci düzey domain isimleri ise birinci düzey domain isimlerinin altında kurulur. Mesela "btmakaleleri.net" ikinci düzey bir domain ismidir. Üçüncü düzey domain ismiyse URL (benzersiz kaynak konumlayıcısı) olarak tanımlanır. URL'ler bütün olarak bir websitesi adresidir: "http://www.btmakaleleri.net" gibi... Aynı zamanda bir websitede sub-domain'ler(alt-domainler) de olabilir. Örneğin blogger sitesinden alacağımız blog isimlerinden birisiyle direkt yayın yapsaydık "http://www.btmakaleleri.blogger.com" isimli bir sub-domainimiz olurdu.


IP veya Internet Protokol Adresleri

Bunlar domain isimlerinin sayısal biçimidir. Bir bilgisayarın internet üzerinden websitesine bağlanmak için kullandığı asıl adrestir. Bu rakamlar ICANN, yani İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu tarafından düzenlenir. İnternet kullanan her bilgisayar da aynı zamanda bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresi statik veya dinamik olabilir. Dinamik adresler bilgisayar her internete girdiğinde değişir. Server gibi makineler ise statik IP adresi kullanır ve her zaman aynı IP adresiyle çalışmaktadırlar. IP adresleri genelde misal '12.345.678.91' benzeri numaralardır. Bir kişi tarayıcıdan bir sitenin web adresini de IP adresini de yazsa aynı yere ulaşabilir.


WHOIS Rehberi

WHOIS Rehberi domain isimlerinin rehberidir ve kişiler ve organizasyonların bilgilerini taşır. Kamuya açık bir rehber olmakla birlikte herhangi bir kişi belli bir domain isminin sahipleri hakkında
ilgili birçok detay bilgisine buradan ulaşabilir. Bu domainlerin IP adresleri de bu rehberden öğrenilebilir. Bu yüzden bir domain ismi alacak kişiler kayıt olurken belli detaylar içeren bilgiler vermek durumundadır. Bunlar isim, adres, teknik vs. gibi problemlerde kullanılacak iletişim telefon numarası olabilir.


Domain Hostları

Domain hostları domain isim sistemi server'larına internet üzerinden bağlanan barındırıcılardır. Bu barındırcılar A kayıtları denilen host kayıtları, MX kayıtları denilen mail alışverişi kayıtları ve CNAME kayıtları gibi bilgiler içerir.


Domain Şirketleri

Domain şirketleri (registrars) seçtiğimiz alan adlarını satan şirketlerdir. Bu şirketlerin çoğunluğu hosting (barındırma) hizmeti de sunarlar. Hosting, websitesinin içeriğinin belirlenmiş miktarda depolanabildiği veri alanı hizmetidir. Hosting hizmetinin aynı şirketten alınması zorunlu değildir ve satın alınmış bu domain adlarının IP adresleri başka hosting şirketinden satın alınmış veri alanı serverlarındaki IP adreslerine yönlendirilebilir.

Resmi domain şirketlerinin tümü ICANN denetimindedir. Bir domain ismine ise bir ila on sene arasındaki çeşitli zaman periyotları çerçevesinde kayıt yapılır ve süre bitince kaydın yenilenmesi gerekir. Domain ismi, satın alan kişilerin sadece satın aldığı zaman periyodu içerisinde sahipliğini sağlar. Eğer süre bittiğinde yenilenmezse herhangi başka birisi bu domaine kayıt yaparak ismi üstüne alabilir.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder