Ağ Donanımları ve Ağ Dizaynı

Bilgisayar ağını oluşturan veya ağa bağlanan çok çeşitli bileşen ve donanım aygıtları vardır. Her birisinin OSI modelinin farklı katmanlarında farklı fonksiyonları bulunur.

Bir bilgisayar ağı sadece tek bir makine veya tek tip makinelerden oluşmaz. Bir ağ çeşitli kurallar setinden oluşan ve iletişim protokolleri içeren, aynı zamanda farklı tipte donanımlar ile dikkatlice dizayn edilmiş bir sistemdir. Ev ağından orta ölçekli ağ dizaynlarına ya da daha geniş ölçekli servis ağlarına kadar tüm ağlar standart, benzersiz ya da karmaşık donanım parçaları dizaynından oluşur.


Ağ Donanımları

Kablolar

Son zamanlarda her şeyin kablosuz teknolojiye dönüştürülmesi söz konusuyken yine de bilgisayar ağlarında en az iki üç kablo bağlantısı gerekli olmaktadır. Bir masaüstü bilgisayarı routera bağlamak veya router'ı modeme bağlamak gibi şeyler daima kablolarla yapılır ve bu kabloların en pratiği Cat5 kablolardır. Ham veri veya sinyallerin bir cihazdan ötekisine aktarılması için kullanılan kablo bağlaması OSI modelinde fiziksel katmanda bulunur.


Ağ Arayüzü Kartları

Ağ arayüzü kartları bilgisayar ağının en önemli bileşenleridir. Ağ içinde bilgisayarları birbirine tanıtma ve aynı zamanda ağa bağlanma izni ve imkanı sağlar. Ağ kartları fiziksel ve veri bağlama katmanlarında işlev görür. Ağ kartları networking standartlarını sağlayan bir devresel sistem sağlar. Yaygın bir ağ kartı ethernetlerdir. Yeni nesil masaüstü ve leptoplar anakartlarında hazır ağ kartlarıyla üretilir. Leptoplar wifi özelliğine yani kablosuz ağ kartına sahiptir. Fakat çoğu masaüstü bilgisayar sadece kablolu bağlantıya sahip olup kablosuz bağlantı için kablosuz adaptöre ihtiyaç duymaktadır.


Hub'lar

Eğer bir hub'ınız yoksa birden falza pc'yi router gibi üst katman network aygıtlarıyla birbirine bağlamak zor olabilir. Bir hub çeşitli aygıtları kablo bağlantısı ile birbirine bağlar ve bu bağlantıyı segmentlere ayırır.(bkz:hub nedir?) Böylece ağ, hub'a bağlı tüm cihazları tek bir segmentmiş gibi tanımış olur. Tipik hub'lar ethernet kablo bağlantısına izin verir ve en az dört beş porta sahiptir. Port sayısı sekiz, on iki veya daha fazla da olabilir. Hub'lar çok basit cihazlar olup toplanma noktası görevi dışında yönetim, filtreleme veya başka türden üst düzey fonksiyonlara sahip değildir. Hub'lar OSI modelinin fiziksel katmanında bulunurlar.


Modemler

Bir modem, dönüştürücü veya çevirici gibi işlem yapar. Dijital veri ya da bilgilerin telefon hattı gibi klasik analog hatlar üzerinden taşınmasını sağlar. Modem kelimesi de modulate ve demodulate gibi uyguladığı iki işlemin isimlerinden meydana gelir. Bilgisayardan gelen dijital sinyali analog forma dönüştürüp gönderimini ve analog formdaki verinin ise alınıp dijital forma dönüşümünü sağlar.


Router'lar

Router'lar bir ağın posta odası olarak tanımlanabilir. (bkz:router nedir?) Alınan veri paketlerinin nerden alındığı ve nereye varacağıyla ilgili adres bilgilerini çözümleyerek gönderim yaparlar. Router'lar özellikle trafik yönetiminde kulanılır. Ağ katmanında işlem görürler. Hub'lardan daha akıllı aygıtlar olup güvenlik protokol uygulaması, statik ve kinetik IP adres tayini gibi uygulamalara sahiptirler. Ev veya küçük işletmelerden kompleks routing fonksiyonları kullanan çok büyük işletmelere kadar Kullanılacağı alana göre çeşitli router tipleri mevcuttur.

Gateway'ler

Bir gateway bir buluşma noktası veya iki farklı network arasında çeşitli protokollerle bir hareket noktası gibi davranır. Örneğin A ağı ve B ağı birbirinden farklı protokoller kullanır. A ağındaki bir pc B ağındaki bir makineyle iletişim kurmak istediği zaman farklı protokoller taşıdıkları için bir gateway'e ihtiyaç duyulur. Gateway burada A ağındaki pc'nin isteğini B ağının diline dönüştürerek ve B ağındaki makineden gelen cevabı A ağının diline dönüştürerek iletişim sağlar. Böylece iki makine herhangi protokol değişimiyle uğraşılamadan iletişim kurmuş olur. Gateway'ler dönüştürme ve çevirme fonksiyonlarından dolayı OSI modelinin tüm katmanlarında işlem görebilir.


Kablosuz Access Point'ler

Bir access point bir ağ içinde istasyon gibi işlem görür ve daha fazla kullanıcının ağa dahil olmasını sağlar. (bkz:acces point) Access point'ler ağa bağlanarak ağ sinyalleri üzerinde alım ve yayım yapar, böylece diğer cihazlar acces point'e bağlanmakla ana ağa bağlanmış olurlar. Acces pointlere örnek olarak büyük bir evin bodrum katında bulunan bir acces point düşünebiliriz. Zemin katta rahatça alınan kablosuz ağ sinyalleri limitli menzilden dolayı birinci katta alınamayacaktır. Zemin kata bağlanacak bir access point birinci kata ulaşacak sinyali sağlamış olur ve böylece birinci kattaki kullanıcılar da orjinal ağa erişim sağlamış olur.


Teknolojideki gelişimlerle bu tip cihazların özellik ve uygulanışı değişebilir veya tamamen başka cihazlar üretilebilir. Fakat şimdilik network donanımları bu şekildedir ve bunların en az bir veya ikisi herhangi bir bilgisayar ağında mutlaka bulunur.


Ağ Dizaynı Bileşenleri

Ağ ve server'lar organizasyon ihtiyaçlarına göre dizayn edilir. Dizayn için çeşitli bileşenleri inceleyelim.

Server İşlemcisi: İşlemci bağlantıdaki tüm aktiviteyi işleyen bir yapıdır. Pentium işlemciler, dizayn için en çok tercih edilenlerdir.

Hard Disk: Hard disk seçerken Smart Monitoring ve Reporting Teknolojisi'ni seçmek sürücü sağlığını çeşitli raporlarla izleme açısından önemlidir. Ayrıca "hot swap" özelliği olması, bozulan hard diskin, server'da değişiklik yapılmadan çıkarılıp yenisinin takılabilmesini sağlar.

Clustering: İki veya daha fazla server'ın tek server gibi çalışması için oluşturulan çevredir. Performans, güvenilirlik ve dengeli çalışma sağlaması için kullanılır. 

Hafıza Performansı: Hafıza aygıtı seçilirken Error Correcting Code teknolojisi dikkate alınmalıdır. Bu sayede küçük ve büyük çaplı hataların çözümlenmesi sağlanır.

Power Supply: Dizayn için çoklu-güç kaynağına ihtiyaç duyulur. Çünkü bir güç kaynağı arızalandığında diğerinin devreye girmesi gerekir.

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı): UPS server'a zarar verebilecek ani elektriksel dalgalanmaları dengelemek için kullanılır.

Soğutucu Fanlar: Tüm server'lar soğutma sistemine ihtiyaç duyar.

Monitoring Hardware: Diğer aygıtların performans ve sağlığını izleyip raporlayan aygıtlardır.

Data Server Location: Server'lar toz barındırmayan, serin ve temiz ortamlarda bulunmalıdır ve sadece yetkili kişilerin giriş izni olmalıdır.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder