Bulut Depolama Nedir?

Teknoloji, dünya üzerindeki en dinamik varlık olup çoğunlukla hayal ettiğimizden daha hızlı gelişim göstermektedir. Teknoloji alanındaki devrim bilişim alanında çok büyük bir gelişim yaratmış ve böylece bilişim, hızlı ve güvenli bir hal almıştır. Bu devrim kullanıcılar için olağanüstü faydalı olabiliyorken bir takım problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu problemlerden birisi de veri depolamadır.


Bazı kişiler depolama için yüksek kapasiteli hard disk sürücüleri kullanırken bazı kişiler de harici depolama cihazlarına başvurur. Bu durumda yeni dosyaları kaydetmek için eski verilerin bir kısmını silme zorunluluğu söz konusudur. Bu ise açıkça tek bir problemden kaynaklanır. O da kaydedilmek istenen çok fazla şeyin olması ve bunun için de boş alana ihtiyaç duyulmasıdır. Bulut depolama sisteminin gerekliliği burada ortaya çıkmaktadır. Çok devasa boyutlarda veri barındırma özelliği bulut depolamayı daha cazip ve popüler yapmaktadır.


Bulut Depolama Nedir?

Bulut depolama temel olarak üçüncü partiler tarafından yönetilen ve kullanıcıya uzak bir veritabanı üzerinde veri depolamaya imkan veren alan dışı depolama servisidir. Basitçe kendi disk sürücümüzde ya da harici bir hard diskte değil de bir ağ üzerindeki veri depolama uygulaması üzerinde veri depolanır. Web'de yüzlerce bulut depolama servisi mevcuttur. Bunlardan bazıları  dijital fotoğrafları depolarken bazıları da verinin tipi önemsiz olarak her dosyayı kabul etmektedir. Bu servislerden bazıları ücretsiz, bazıları ücretlidir ya da belli bir kotadan sonrasını ücrete tabi tutanlar da vardır.Nasıl Çalışır?

Önceden belirttiğimiz gibi bu ortama kaydedilen veriler veri merkezlerinde depolanır. Servis sağlayıcılar internet erişimli bir ya da daha fazla veri server'ına sahip olabilir. Bu servislere kayıt olunduğunda web tabanlı bir arayüz sayesinde istenilen dosyalar istenildiği zaman gönderilebilir, görüntülenebilir ve indirilebilir durumdadır. Servis sağlayıcılar bir ağa bağlı yüzlerce veri server'ına sahip olabilir. Yüklenilen dosyaların da farklı server'larda yedeği bulunmaktadır.


Fayda ve Sakıncaları

Açıkça anlaşılacağı üzere verilere internet üzerinden her zaman kolayca ulaşılabilir ve hard disk taşımamak açısından istenilen yerden ulaşılması mümkün olması söz konusu olduğundan çok kullanışlıdır. Hatta diğer kişilere bu verilere ulaşım izni verilebilmektedir. Farklı server'larda yedeklenmiş dosyalar güç kaynağı kesilmesi gibi durumlara karşı çevrimiçi durumun korunmasını sağlar. Bulut depolamanın en büyük sakıncası ise uzak server'daki herhangi bir verinin veri hırsızlığına karşı savunmasız kalma olasılığıdır. Bu yüzden çok kritik verilerin kaydedilmemesi alınabilecek asgari bir önlemdir.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder