Genişbant Bağlantı Nedir?

Genişbant internet erişimi yüksek hızda veri aktarımı sağlayan ve yüksek hızlı internet veya sadece genişbant olarak adlandırılan bir teknolojidir.

Genişbant, dial-up bağlantının yerini almış görece daha yeni bir kavramdır. Dial-up bağlantıdan çok daha hızlı olması ve avantajları söz konusudur. Dial-up modemler 56 kbps hızla sınırlı olup telefon hattını komple işgal ederdi. Diğer taraftan genişbant teknolojileri iki katından daha fazla hız sağlaması ve telefon hattını meşgul etmemesi açısından büyük bir yeniliktir.


Genişbant Bağlantı Tipleri

ADSL (Asimetrik Dijital Kullanıcı Hattı)

ADSL bilindiği gibi genişbantlardan en çok kullanılanıdır. Özel bir router ya da modem ile telefon hattından erişim sağlarlar.


SDSL (Simetrik Dijital Kullanıcı Hattı)

SDSL, ADSL bağlantısına benzer olan başka bir genişbant tipidir. ADSL'in SDSL'ye kıyasla download hızı yüksektir fakat upload hızı SDSL'de ADSL'den çok daha yüksek ölçeklidir. SDSL kullanmak için çağrıların kesilmemesi adına telefon hattı ikiye bölünür. ADSL ve SDSL arasındaki bir diğer fark SDSL'nin upload ihtiyacı download'a göre çok daha gerekli olan işletmeler için kullanılmasıdır.


Kablo İnternet Bağlantısı

Kablo da kablo operatörünün internnet bağlantısı sağladığı bir diğer genişbant bağlantı seçeneğidir. Kablo TV kutusuna bağlanan özel bir modem gerektirir. Kablo şirketlerinin çoğunluğu telefon, TV ve interneti bir arada paketler halinde pazarlarlar.


Kablosuz İnternet Bağlantısı

Son zamanlarda kullanıcıların diğer bağlantılara tercih ettiği bir genişbant tipidir. Bir kablosuz bağlantı ADSL ve SDSL için mümkün olmayan kullanıcının her yerde online olması, hızlı ve çabuk veri alışverişi yapabilmesi açısından cazip bir seçenektir. Mobil modemler ile yüksek derecede taşınabilir bir teknoloji olan bu bağlantı tipi uzak ve kırsal bölgelerde ADSL ve Kablo internetin mümkün olmadığı durumlarda bölgesel bir kapsama sağlayabilmektedir.


Uydu İnternet Bağlantısı

Uydu bağlantısı kırsal ve uzak bölgelerde yaşayan ve herhangi bir genişbant bağlantısı hizmeti alamayan insanlar için var olan bir seçenektir.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder