Hub Nedir? Nasıl Çalışır?

Esnek, etkili, yüksek performanslı ve doğru tipte bir ağ kurmak için doğru hub tipini seçmek önemlidir. Hub'lar bir nevi bir aktivite merkezidirler. Ağ terminolojisinde birbirine bağlı tüm ortamları bir arada tutan aygıtlar olarak tanımlıdırlar. Hub, bilgisayarlar arasında, giriş protundan sinyal toplayıp bir topolojiye göre (Arcnet, 10base-T, 10base-F gibi topolojiler) çıkış portundan çeşitli kablolarla dağıtım yapan bir ortamdır. Bazı hub'lar zayıf sinyalleri güçlendirerek aktarırken bazıları da veri iletişimini senkronize eder. Bir hub her zaman sadece bir ağ içinde arayüz sağlamayıp bazı ek ve kullanışlı özellikler de sağlayabilmektedir. Bazen bir ağ üzerinde çoklu hub'lar kullanılabilir. Sıklıkla da yıldız topolojisinin kullanıldığı yerlerde kullanılırlar.


Hub İhtiyacı

İki veya daha fazla bilgisayardan oluşan bir ağ kurmak istediğimizde genellikle bir hub'a ihtiyaç duyarız. İki bilgisayarın direkt birbirine bağlanması hub kullanmadan mümkünse de üçüncü bir bilgisayar ağa dahil olacaksa düzenli veri iletişimi sağlamak için bir hub'a ihtiyaç duyulur.


Hub Tipleri

Hub'ların kurulacak ağ için çeşitli fonksiyonlar sağlayan, çeşitli tipleri bulunur. Üç ana tipte hub vardır: Pasif, Aktif ve Akıllı Hub.


Pasif Hub

İsminden de anlaşılacağı üzere pasif hub'lar bilgisayarlar arasında arayüz sağlama görevinden başka herhangi bir ek özelliğe sahip değildir. Bu tip hub'lar ağ içindeki sinyalleri doğrultma/güçlendirme görevi yapmaz, diğer deyişle performans geliştirmek için kullanılmazlar. Ağ içinde ve donanımlarda çıkan problemlerin tespit edilmesi gibi bir işlevleri yoktur. Basitçe giriş portlarından sinyal alıp herhangi bir değişim yapmadan çıkış portundan yayımlama yaparlar.
Aktif Hub

İsminden anlaşılacağı üzere aktif hub'lar ağdaki veri iletişiminde aktif bir rol alır. Çok çeşitli özelliklere sahip olabilirler. Örneğin giriş portundan aldıkları sinyali dağıtmadan önce depolayıp gönderilen veriyi izleme imkanı sağlayabilirler. Bazı hub'lar yüksek öncelikli verileri düşük öncelikli veriden önce yayımlama gibi özelliğe sahip olabilir (ki bu özellik bazı uygulama ve ağ tipleri için çok önemlidir). Bazı aktif hub'lar veri iletişimi senkronizasyonu sağlar (ki bilgisayardan düzgün biçimde alınmamış paketleri tekrar yayımlama yaparak zamandan tasarruf sağlar) ve bazı hub'lar da sinyali aktarmadan önce doğrultucu işlevi görür.


Aktif hub'lar aynı zamanda hata tespitine büyük ölçüde yardımcı olur. Eğer bir ağ içinde herhangi bir tıkanıklık oluşursa buna sebep olan problemi bulmak için kullanılabilirler. Ek özellikler taşımaları dolayısıyla pasif hub'lardan biraz daha pahalı aygıtlardır.


Akıllı Hub

Aktif hub'lardan daha fazla ek özelliğe sahip olan hub'lardır. Pasif ve aktif hub'ların tüm işlevini sağlayabilmekle birlikte ağ kaynaklarını etkin biçimde yönetmek konusunda bir takım başka ek özelliklere sahiptirler. Akıllı hub'lar aynı zamanda ağın performansını arttırırlar. Aktif hub'lar gibi oluşan problemin nerede olduğunu tespit etmeleriyle birlikte ağdaki problemlerin direkt adresini verebilir hatta ağ performansını etkilemeden önce bu hataları otomatik olarak düzeltebilir. Hatanın tam yeri ve tam sebebini sağlamaları açısından zamandan ve hatayı çözmek için harcanak enerjiden tasarruf sağlarlar. Akıllı hub'ların bir diğer özelliği hangi paketin hangi çıkış hattına gideceğine karar verebilmeleridir. Böylece ağ içindeki veri trafiğinin kontrolünü ve minimize edilmesini sağlar. Bu durumda da ağın performansı artmış olur.

Akıllı Hub'lar aynı zamanda ağ içindeki veri iletişiminin yönetimi için kullanılabilirler. Yavaş olan cihazları otomatik olarak algılayıp bu cihazlara kendi hız limitleriyle data aktarımı sağlayarak bu süre boyunca ağ içindeki trafiği etkili biçimde yönetebilmeleri açısından da performansa büyük katkı sağlarlar. Aynı zamanda ağdaki değişimlere otomatik uyum sağlayarak konfigürasyona ihtiyaç duyulmadan farklı teknolojileri destekleyebilirler.

Son zamanlarda geçen her saatte teknoloji eksponansiyel olarak gelişirken gittikçe çok daha büyük ve karmaşık ağlar inşa edilebilmekte ve ek özellikli hub'lara olan ihtiyaç artmaktadır. Bu yüzden yüksek performanslı, esnek ve daha yönetilebilir ağlar kurulması için hub'lar ek özellikler açısından geliştirilmeye devam ediyor.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder