Server Yedekleme Stratejileri

Server verilerini kurtarmak için uygulamada çok çeşitli yedekleme stratejileri vardır. Hack veya virüs bulaşması durumları için server yedeklemesi önemli bir meseledir.

Küçük büyük birçok şirket zaman zaman veritabanı kazaları yaşayabilmektedir. Bu sebeple doğru tipte yedekleme uygulaması server ve veritabanları için oldukça önemlidir. Doğru yedekleme stratejisi seçilmeden önce server ile ilgili bazı soruların cevaplarını bilmek önemlidir. En önemli konu maksimum aksaklık süresinin tolere edilebilecek kadar makul ölçekte olmasıdır. Bu duruma göre uygun stratejiyi uygulamak gerekir.Server Yedekleme Stratejileri

Server'lar için uygun yedekleme uygulaması çok önemlidir. Öncelikli olarak krititk verinin güvenliğini sağlayacak metod kullanılmalıdır. Kazara çıkan aksilikler durumunda bekleme süresinin minimum olacağı kurtarma işlemi seçilmelidir. Server'lar için yedeklemenin çok çeşitli stratejileri vardır. Doğru strateji seçimi, şirketin çalışma biçimine ve yedeklemenin yapıldığı alana bağlı olarak değişir.
Full Sistem Yedekleme: Küçük işletme ve ev ağları için kullanılan yedekleme stratejilerinden birisidir. Server'daki tüm dosya ve klasörleri kurtarmak açısından yedekleme sistemleri içinde en güvenlisidir. Diğer deyişle tüm server'ın birebir kopyası oluşturulur. Çökme veya virüs saldırılarında server'ın tamamı herhangi veri kaybı olmadan kurtarılabilir. Full yedekleme ciddi ölçüde zaman gerektirdiğinden dolayı her zaman uygulanması makul olmayabilir. Veri miktarına bağlı olarak haftada bir veya ayda bir yapılır. Bu stratejinin bir dezavantajı yedekleme depolamasının çalınması veya ya da kötü amaçlı çalışanlar ya da rakipler tarafından erişilerek tehdit yaratabilmesidir.


Artımlı Yedekleme: Büyük ağlar ile birlikte ev ağları için de kullanılabilen bir yedekleme stratejisidir. Bu yedekleme türü daha hızlıdır. İsminin gerektirdiği gibi bu stratejide bir önceki yedeklemeden sonraki sadece değişime uğramış veri yedeklenir. Bu sebeple bu yedekleme için gereken zaman full sistem yedeklemesine nazaran çok daha kısadır. "Arşiv bit" özelliği olan yedekleme yazılımları değişen dosyanın eski ve yeni haliyle kopyalanmasına engel olur. Artımlı yedeklemede değişen veri için "arşiv bit" ayarı değişerek iki defa kopyalanması engellenir.


Diferansiyel Yedekleme: Diferansiyel yedekleme sisteminde bir önceki full yedeklemeden sonraki değişime uğramış dosyalar yedeklenir. Diferansiyel yedeklemenin dezavantajı "arşiv bit" ayarı olmamasıdır. Bu yüzden değişen veriler iki defa kopyalanarak hafıza israfı oluşur.
Yapay Full Yedekleme: Uygulanan bu yedekleme stratejisiyle önceki full ve artımlı/diferansiyel yedeklemedeki bilgileri saklayan bir yazılım, önceki yedeklemedeki farkı tespit ederek full yedekleme yapar. Bu yedekleme stratejisinin avantajı yedekleme yaparken server işlevini askıya almaz.


Sürekli Yedekleme: İşletmeler ile ilgili ya da gerçek zamanlı veritabanı server'larında halihazırdaki her işlemin yedeklenmesi gerekir. Burada da sürekli yedekleme stratejisi devreye girer. Server'daki her küçük değişim ayrı bir alanda depolanır. Bununla birlikte veritabanında herhangi bir problem oluşması durumunda daha önce problem çıkmadan önce kaydedilmiş, istenen herhangi bir noktaya geri yükleme yapılabilir.


Snapshot: Bu strateji sürekli yedeklemeye benzerdir. İkisi arasındaki fark yedeklemenin ne zaman yapıldığıyla ilgilidir. Snapshot'ta sistem yedekleme her birkaç dakikada bir gibi düzenli aralıklarla yapılmaktadır. Fakat bu stratejinin dezavantajı server'daki işaretçilere göre çalışmasıdır. Eğer işaretçiler silinirse yedekleme yapılamayabilir. Sürekli yedeklemedeki gibi snapshot almak uzun sürmez ve bu stratejiyle server kolayca onarılabilir. Aynı zamanda bir problem çıkması halinde disk durumlarını tekrar oluşturmak için de kullanılabilir. Aslında snapshot tam olarak bir yedekleme stratejisi değildir ve genelde sadece verilerin korunması için kullanılır.


Ev sistemleri için veri havuzları önemli bir role sahiptir. Yedeklenmiş veriler organize biçimde depolanmalıdır. Farklı veri depolama cihazları server'ları yedeklemek için kullanılmaktadır. Veri depolama cihazının tipi de depolanacak veriye göre değişir. Server'ların yedeklenme sıklığı ihtiyaca göre düzenlenir. Çoğu zaman her gece yedekleme yapılır. Full yedekleme ise sıklıkla haftada bir yapılır ve her gün yapılan artımlı yedeklemeyle desteklenir. Veri depolama cihazının başka bir fiziksel alanda tutulması da hırsızların elde etmesini ve diğer kazalardan zarar görmesini de engellemiş olur.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder