Koaksiyel Kablo Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Koaksiyel kablolar iç ve dış iletkenler arasındaki elektromanyetik alan sayesinde sinyal taşır. Böylece metal cisimlerin yakınına herhangi bir sinyal kaybı olmadan konulabilirler. Bu yapı aynı zamanda sinyal taşırken herhangi dış elektromanyetik parazitlenmenin yaratacağı değişimleri yok eder. Koaksiyel kablolar bu ve bunun gibi avantajları sayesinde diğer tipte radyo sinyali aktarım hatlarının yerini almış ve popülerlik kazanmıştır.

Temel Koaksiyel Kablo Şeması

Koaksiyel Kablo Tipleri

Koaksiyle kablo, üstü iletken katmanla sarılmış borumsu bir izolatör katmanla çevrili olan iç bakır iletkenin bulunduğu bir elektrik kablosu tipidir. Kablo TV sinyali ve bilgisayar ağı gibi yüksek frekans sinyaller için aktarım hattı olarak son derece popülerdirler. Koaksiyel kabloların çok çeşitli tipleri vardır. Hepsi özel bir amaç ve ihtiyaç için dizayn edilmiştir.

Sert (Hardline) Koaksiyel Kablo: Sert koaksiyel kablo bakır veya bakır kaplı aliminyum iletkenin polietilen köpüğün basınçlı gaz veya hava boyunca dielektrik olarak uygulanmış olduğu yapıdır. Dış kaplama altın ve gümüş gibi metallerle veya ikisinin karışımı kullanılarak yapılır. Sert koaksiyel kablo en çok radyo ve TV yayınlarında kullanılır.

Saçılımlı (Radiating) Koaksiyel Kablo: Sert koaksiyel kabloya benzer olsa da spesifik radyo frekans bandı veya spesifik radyo dalgaboyu ayarlaması işlemleri için delikli olarak üretilir. Alıcı ve verici arasındaki htiyaç duyulan çift yönlü sızıntı etkisini sağlar.


RG/6 Koaksyiel Kablo: Bu kablo da en çok kullanılan koaksiyel kablolardandır ve ticari uygulamaların yanısıra evlerde de kullanılır. Tek bir bakır iletkenin koruyucu dış kaplamadan bakır şeritli dielektrik izolatör ile ayrıldığı basit bir yapıdır. RAG/6 koaksiyel kabloların çeşitli tipleri vardır. Sade RG/6, iç ve dış kablolamada en çok kullanılan kablo olmakla birlikte su geçirmez kaoaksiyellerin yeraltı kablolamada kullanımı söz konusudur.


Eş Eksenli Kablo: Eş eksenli koaksiyel kabloda iç kısımda bir çift plastik kaplamalı katı iletken tel bulunur. Bunlar izolasyonla ayrılmış iki bakır veya aliminyum örgüyle sarılmıştır. İki tel, iki farklı elektrik voltajı taşıyarak maksimum aktarım ve alım ihtiyacını karşılar. Buna bağlı olarak bu kablolar bilgisayar ağlarında yaygın kullanım bulur.


Üç Eksenli Kablo: Bu koaksiyel kablo tipinde tek bir bakır iletken, üçlü koruyucu kaplama tarafından çevrelenmiştir. Bunların ikisi bakır veya aliminyum katmanlı örgülerdir. Üçüncüsü ise bu iki örgü arasında uzanan dielektrik izolatördür. Bu yapı sinyal aktarımında çok etkilidir ve sinyal sızıntısını azaltır. Üç eksenli kablo, parazitlenmenin kati biçimde istenmediği elektronik uygulamalarda sıklıkla kullanılır.

Yarı-Sert Koaksiyel Kablo: Esnek olmayan kablo tiplerinden birisidir. İçerisinde izolatör kaplı sert bir iletken dış iletkenle çevrelenir. Yüzey etkisinin istenmediği yüksek frekanslarda sert kaplama bir avantaj olur. Mikrodalga sinyallerinin toplandığı fiziksel ortamlar içeren uygulamalarda sıklıkla kullanılır.

1929'daki icatlarından bu zamana bu kablolar farklı ağ iletişim tipleri için çok önemli bir bileşen haline gelmiştir. Bugün koaksiyel kablolar bükmeli bakır ve fiberoptik kablolar gibi alternatif bolluğuna rağmen hala çok popülerdir.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder