Linux/Windows Server Nedir?

Linux ve Windows arasındaki bitmez savaş sadece PC işletim sistemleri ile sınırlı değildir. Bu yazıda Linux server ve Windows server'lar hakkındaki temel konuları inceleyeceğiz.

Dünyada iki tipte insan vardır. Birincisi güvenli yaşamak ve kalabalığı izlemeyi, diğeri ise değişim yaratmak ve keşfetmeyi, dolayısıyla kalabalıklardan kopmayı tercih eder. İşletim sistemi ve server seçimleri söz konusu olduğunda, ilk kategorideki insanlar güvenli ve kapalı olan Windows'u, diğeri ise Linux'ın çok çeşitli açık kaynak yazılım seçenekleriyle değişime uyum sağlamayı ve alternatif diğer işlemleri tercih eder.


Linux Server'lar ve Windows Server'lar

Windows ve Mac dışında bir işletim sistemi ve server seçenekleri hakkında konuşmak Ubuntu, Fedora, Opensuse vs. gibi isimleri akla getirir. Bu üç açık kaynak alternatif Linux Kerneli üzerinde çalışır. Sadece bunlar değil, birçok diğer açık kaynak işletim sistemi ve server yazılımı, açık kaynak yazılım seçenekleriyle yüksek ölçüde popülerdir. Bu durum Linux'ı açık kaynak alanında önemli yapar ve Windows karşısında güçlü bir rakip konumuna getirir. Şimdi Linux server ve Windows server arasındaki karşılaştırmada ilginç ve önemli noktalara değinelim.


Maliyet Faktörü: Bir Linux server edindiğimizde, açık kaynak olarak işletim sistemi ücretsizdir ve herhangi lisans ücreti ödemeyiz. Bu durum Windows için böyle değildir ve orjinal ürün almak için belirli bir ücret ödemek durumunda oluruz.


Esneklik ve Kolaylık: Bir açık kaynak hakkında en önemli şey kişisel ihtiyaçlara göre özelleştirme ve ayarlar için sunulan esnekliktir. Linux server'la çeşitli kernel ayarlamaları yapılabilir. Bununla birlikte Windows server yeterince açık ve esnek değildir. Herhangi bir kernel düzenlemesi yapılamaz ve ihtiyaca yönelik düzenlemeler içeren bir versiyon işletim sistemi alınmak zorundadır. Fakat linux server'ı çalışatırmak için ciddi bir teknik uzmanlık gereksede Windows server daha kullanıcı dostu olarak amatörler için bile nasıl yüklenip yönetileceği öğrenilebilir durumdadır.


Stabilite ve Destek: Windows platformların en önemli özelliği stabil olmasıdır ve yükleme, yönetim ve problem çıkması durumlarında standart talimat ve rehberliklerle yüksek ölçüde kolaylaştırılmış olmalarıdır. Linux platformlar ise zamanla düzenlemelere ihtiyaç duyabilir. Ayrıca teknik destek rehberlikleri çok çeşitli olsa da uzman olmayan kişilerin bunları anlaması zor olabilir. Windows server'da bir problem çıkması durumunda Microsoft ile temasa geçilebilse de Linux ve diğer açık kaynaklarda böyle bir imkan yoktur ve herhangi bir sorun çıkması halinde uygun muhatap bulunamayabilir.

Erişim Kontrol Seçenekleri: Windows ile herhangi bir yazılım eklentisi olmadan kolayca erişim kontrol mekanizmaları kurulabilir. Linux'ta ise bu durum bu kadar kolay değildir.

Yamalar: Bir Windows server üzerinde yama eklemek kolaydır. Sadece Microsoft tarafından yayımlanan yamanın Windows sürümüyle uyumlu olması yeterlidir. Linux ile ise diğer açık kaynak kullanıcılarının yayımladığı veya ticari Linux sağlayıcılarının yayımladığı yamaları beklemek durumunda kalınabilir. Aslında bu açıdan bakıldığında Linux için daha çok seçenek bulunabilir.

Linux ve Windows server tercihimiz teknik düzey ve ağ yönetimindeki uzmanlık derecemize göre değişir. İki server platformu da kendine has özellikler ve dezavantajlara sahiptir. Burada ihtiyaçlar ve teknik uzmanlık derecesine göre uygun sürümü seçmek gerekir. Hangi seçimin daha iyi olacağından ziyade hangisinin daha iyi kullanılabileceği önemlidir.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder