"Peer-to-Peer" ve "Client-Server" Ağı Nedir?

Bilgisayar networking işinde ağ varlıklarının mimarisi ya da düzenlenme biçimi, iletişim ve imtiyaz akışını tanımlama açısından önemlidir. Bilgisayar ağlarında iki ana model vardır. Bunlar client-server (istemci-sunucu) ve peer-to-peer (eş kullanıcılar) modelleridir.

Bir bilgisayar ağı sadece bazı fiziksel bağlantı ve aygıt ayarlamalarından ibaret değildir. "Neler ağın parçasıdır neler değildir? Hangi veri nerede bulunur?" gibi soruların cevaplarını da içermelidir. Bir ağ içinde, giriş veya çalışma terminali olan iş istasyonundan, veri ve dosyaların depolandığı ana makineye veya ağ kaynaklarının paylaşıldığı printer ve fax gibi harici aygıtlara kadar her şey belli bir rolü üstlenir.

Bir bilgisayar ağı, kurulum, sürdürülebilirlik ve fonksiyonelliği basitleştirmek için bazı talimatlara uymalıdır. Bir bilgisayar ağını oluşturmak için uyulan bu ana talimat ya da modeller peer-to-peer ve client-server mimarileridir. Şimdi bu iki mimari arasındaki farkları görelim.


Peer-to-Peer ve Client-Server Ağlarının Karşılaştırılması


TEMELLER

Peer-to-Peer (P2P) Modeli

Client-Server Modeli

Merkezi olmayan ağ mimarisi

Merkezi ağ mimarisi.

Ağ erişimi, görevler ve iş yükleri çeşitli üyeler arasında bölünüp paylaşılır. "Herkes kendi yükünü taşır" prensibiyle işler.


Çalışma kaynak sağlayıcı ve server üzerinde temellenir ve varlıklar kaynakları talep eder. İstemciler server'dan kaynak erişimi için talepte bulunur. Bir nevi "talep et, önüne koyulsun" servisidir.

Kaynakların sağlanma ve dağıtımı eşit olarak üstlenilir, patron ya da üst rütbeli birisi ve dağıtım yapan ayrı bir otorite yoktur. Ağ içindeki her peer (eş kullanıcı) verilebilecek maksimum miktara kadar kaynak talep edebilir.

Bu tip bir sistemin iki üyesi server ve istemcidir. Server, kaynakları bilgi veya veri şeklinde içerir. Printer gibi kaynaklar server'a bağlı olup istemciler printer kullanımı için server'a istek göndermek zorundadır.

Eş kullanıcı olarak adlandırılan üyeler veri kaynak ve aygıtlarına eş yetkilerle erişir. Aralarında herhangi biçimde bir fark yoktur. Eş kullanıcılar herhangi bir ortama ihtiyaç duymadan birbirleriyle doğrudan iletişim kurabilir.


İstemciler güvenilir çalışma istasyonu ya da bilgisayarlar olarak kaynaklarını paylaşamazlar ve kendi işlerini yaparlar. Aynı zamanda server'a veri, kaynak ya da fonksiyonlar için istek yollarlar.
ÇALIŞMA

Peer-to-Peer Modeli

A, B, C, D bilgisayarlarının bağlı olduğu bir P2P ağı olsun. A bilgisayarı C bilgisayarından bir dosya istesin ve C bilgisayarına istek yollasın. C bunu kabul eder ve A bilgisayarına dosyayı yollar. B ve D bu durumda hiçbir şey yokmuş gibi çalışmalarına devam eder. Tüm bilgisayarlara bağlı tek bir printer vardır. A printera bir istek yollar ve B de aynı zamanda yollar. A bilgisayarının isteği daha önce ulaştığından önce A, daha sonra B kullanır.


Client-Server Modeli

A bilgisayarı server'dır. B, C ve D istemcidir. B, bir sayfa çıktısı almak ister. Printer A bilgisayarına bağlıdır. B, A'ya çıktı almak için istek yollar. A, çıktıyı yazdırır ve B'ye yanıt verir. C, bir dosyaya erişmek için A'ya istek yapar. A, C'nin yetkilerini kontrol eder ve C'nin veriye erişim için yetkili olmadığını görür. A isteği reddeder ve C'ye isteğini kaldırmasını söyler.


FİZİKSEL YAPI

Peer-to-Peer Modeli

Fiziksel yapı ağ yapısının biçiminden bağımsızdır. Eş kullanıcılar herhangi ağ topolojisiyle ayarlanabilir fakat küçük ağlarda fiziksel olarak birbirine yakın konuşlanabilirler.


Client-Server Modeli

Fiziksel yapı bölünmüştür. Server'lar güçlü aygıtlardır, belli bir amaç için çalışırlar ve çoklu işlemlerde performans göstermeleri gerekir. Donanımları daha fazla depolama veya RAM ve güçlü işlemci içerecek şekilde güçlü olmayı gerektirir. Server makinesi normal olarak güvenlikli ve daha iyi koşullara sahip farklı bir odada bulunur.


AVANTAJ ve DEZAVANTAJLAR

Peer-to-Peer Modeli

Bir eş kullanıcı ağa bağlandığında mevcut ağa kaynaklar ekler. Sisteme daha fazla üye eklenmesi sistemin kapasitesini veya kaynaklarını arttırır. Bu tip ağlar üye artışıyla verimiliğin artmasından dolayı daha üst seviyeli hale gelir.

Hata vermesi durumlarında tek bir noktaya bağlı olmaması açısından güçlüdür. Bir eş kullanıcı hata verdiğinde sadece o kullanıcının bağlantısı kaybolur, fakat ağ çalışmaya devam eder.

Makineler birbirinden bağımsız olduğundan işlemler ve yükleme client-server model makinalara göre daha kolay ve ucuzdur.

P2P ağlarında, çoklu istek ve yanıtların farklı eş kullanıcılarda aynı anda oluşmasından dolayı yüksek bant genişliğinde tüketim vardır.

Client-Server Modeli

Ağ içinde organizasyonel bir yapı mevcuttur. Böylece daha kolay veri güncelleme ve düzenleme işleri dahil, merkezi veri kaynağı dolayısıyla kaynakların organize edilmesi ve yönetilmesi daha kolaydır.

Güvenlik, anahtar avantajdır. İstekler görüntülenebilir ve kaydedilir. Sadece oturum izni olanların erişim izni olduğundan yetkisiz ya da illegal erişim önlenmiş olur.

Özelleştirilmiş server donanım ve yazılımlarından dolayı kurulum ve sürdürülebilirlik daha masraflıdır.

İstemci eklendikçe server'ın iş yükü artar ve ağ hızı düşer.

Client-server çok güçlü bir yapı değildir, eğer server hata verirse ağ tamamen çökebilir ve server tamamen onarılana kadar istemciler fonksiyon göremez. Aynı zamanda server, verilerin depolandığı tek kaynak ise olası bir server hatasında tüm veriler kaybolur.


2 yorum :

Sadık Serkan Sacar dedi ki...

yazı bılgınız ıcın ve paylasımınız ıcın Tesekkurler !! :)

Angel of the Lord dedi ki...

Teşekkürler, elinize sağlık

Yorum Gönder