Proxy Server(Vekil Sunucu) Nedir?

Proxy server'lar alıcıların ana server'dan veri çekmesine yardım ettiğinden web server'ları gibidir.(bkz:server nedir?) 

Proxy server'lar internet gibi, kullanıcıların diğer server'larda depolanmış bilgiye erişimini sağlayan orta server'lardır. Herhangi bir kullanıcı bir server'da bir bilgiyi ararken, proxy server'a bağlanır, proxy server da istek yapılan server'dan topladığı veriyi kullanıcıya verir. Şimdi bu tip bir düzenlemenin faydalarını inceleyelim.
AVANTAJLAR

Gizli IP Adresi

Herhangi bir bilgisayar bir websiteye bağlandığında IP adresi website tarafından görünür. Eğer kullanıcı, kimlik bilgilerini gizlemek istiyorsa proxy server kullanabilir. Bu yolla bilgisayar ile varış server'ı arasında direkt bağlantı bulunmadığından IP gizli kalır. Böylece kullanıcı istediği bilgiyi anonim olarak alır.


Yükleme Süresi

Veri çekip görüntüleyen bir ara server'ın varlığı uzak server'da yüklenmeyi muazzam biçimde düşürür. Proxy server kendi veritabanındaki kullanıcının istediği her bilgiye sahip olduğundan sürekli uzak server'a bağlanmak zorunda kalmaz.

Servisler Üzerinde Denetim

Bu server'larla kullanıcının hangi servislere ulaşabileceğini kontrol edebilirsiniz. Ana websiteden bağlanılacak ya da bağlanılmayacak website'leri seçebilirsiniz. Eğer bir eğitim websitesi için bir proxy yaratmışsanız kullanıcı bu siteye proxy server aracılığıyla girebilir. Benzer şekilde bir website için proxy eklememişseniz kullanıcı bu siteye giremez.

Güvenlik

İnternette gezinirken kötü amaçlı yazılım bulaşmış websitelerden birisine girmeniz büyük bir ihtimaldir. Bu siteyi ziyaret ettiğinizde bu kötü amaçlı yazılım sisteminiz üzerinde kendini kopyalayabilir. Bunun gibi belli siteler hacker'lar için bir gateway'dir ve ziyaretinizde girdiğiniz kişisel bilgileriniz çalınabilir. Proxy server kullanırken ise sisteminiz websitelerle direkt konuşmaz. Proxy yöneticisi bu tip tehditleri tespit eder ve sisteminize girmesine engel olur.


Hızlı İnternet Erişimi

Daha önce de dediğimiz gibi önbellek server'lar aradığınız verinin çoğunu kendi veritabanında zaten hazır tutarlar. Bu sebeple bir bilgiyi tekrar aradığınızda server, tekrar bağlanmak yerine websitenin önbellek versiyonunu döndürür. Böylece vekil olmayan server'a kıyasla daha hızlı internet deneyimi edinirsiniz.
DEZAVANTAJLAR

Bu server'lar kullanıcılar için önemli özellikler sağlasa da dezavantajları da vardır.

Ek Ödemeler

Büyük şirketler proxy server'lar alıp kullanabilse de küçük işletmeler için bu zor olabilir. Yükleme bir yana, ağ muhafazası ve sürdürme için ek ücretler gerekir.

Yapılandırma

Bu server'lar kişilerin ihtiyacına göre düzenlenir. Bu sebeple proxy server'ın kullanıcıya özel bir hizmet verebilmesi için bazı kodlamalar yapılması gerekir. Tek bir portun dahi açık bulunması ise hackerların bilgi hırsızlığıyla verebileceği bir zarara kapı açabilir.

Veri Hafızası

Veri önbellekleme, kullanıcıya daha hızlı internet erişimi sağlasa da kullanıcının görüntülediği bilgiler güncel değildir.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder