RAID 5 ve RAID 1 Nedir?

Çoğunlukla depolama ihtiyacı duyulan verileri korumak, birden fazla ikincil depolama aygıtı gerektirir. Böyle durumlarda RAID teknolojisi kullanılır. Toplamda yedi RAID düzeyi bulunur. Bu yazıda RAID 5 ve RAID 1 arasında kıyaslama yapılacaktır.

Hafıza sisteminiz çökseydi ve herhangi bir yedeklemeniz bulunmasaydı ne olurdu? Hard disk çökmeleri kişiyi gerçekten zor bir durumda bırakabilir. RAID veri depolama sistemi de tam olarak depolama cihazı arızalarında veri kurtarmayı mümkün hale getirmek için dizayn edilmiştir. RAID diskler, yansıtma veya yineleme yoluyla bunu sağlar. Bazı RAID mimarileri daha hızlı okuma işlemleri için, bazıları daha hızlı yazma işlemleri için, bazıları da hem hızlı okuma ve hem hızlı yazma işlemleri için dizayn edilmiştir.


RAID 1

RAID 1 mimarisi yansıtma konseptini kullanır. Bu, tüm disklerin hata vermesi halinde birisi hariç tüm disklerin onarımını sağlar. Bununla birlikte gerçekte maksimum iki disk bulunabilir. RAID 1 yazmadan çok hızlı okuma işlemleri için kullanılır. Sadece iki diskten birisi hata verdiğinde kurtarma sağlar. Windows veya Linux işletim sistemleri kullanırken RAID 1 dizisi iki farklı kullanıcının aynı hafıza alanına ulaşmasına izin verir.


RAID 1 Avantajları 

Veri çokluğu (redundancy) yüzde yüzdür.
Tek bir disk hatasında sadece verinin tekrar yüklenmesi gerekir.
İki disk olmasına rağmen transfer edilen veri oranı tek diske bağlıdır.
Anlaması ve uygulaması kolaydır.


RAID 5

RAID 5 mimarisinde bir diskin hatası tölere edilebilecek biçimde ayarlıdır. Eğer ikinci disk birincisini değiştirmeden hata verirse herhangi veri kurtarma mümkün olmayabilir. Maksimum disk sayısı üç olmakla birlikte bu disklerden birisi yedekleme diskidir. İlk disk hata verdiğinde yedekleme diski devreye girer ve kurtarma mümkün olur. RAID 5'te hata veren diskin bir an önce değiştirilmesi gerekir.


RAID 5 Avantajları

RAID 5 yerleşik, yükleme dengeleyici mekanizmaya sahiptir.
RAID 5 ideal olarak okuma ağırlıklı yönetimi olan veritabanı uygulamalarında kullanılır.
Yüksek hata töleransı ek disk alanı gerektirir. RAID 5 bu plan için oldukça etkilidir.


RAID Disklerde Kurtarma 

RAID 5 ve RAID 1 ortak bir prensiple çalışır. Her hata diğer diskten bağımsızdır. Fakat bu aslında her zaman doğru değildir.  Depolama diskinin mekanik yapısına bağlı olarak bir diskteki hata diğer diske bağlı olabilir. Böyle durumlarda parite resenkronizasyonu veya alt-disk kurtarması gibi teknikler vardır fakat bunlar kısıtlı, spesifik koşullarda kullanılabilir. Yazılım kaynaklı veri kayıpları(virüs vs.) ise başka bir problemdir. RAID diskleri kullanarak veri kurtarma ile kurtarma yazılımı ile veri kurtarma ise direkt ilişkili değildir.

RAID'de yedi düzey zaman içinde aşamalı olarak geliştirilmiştir. Her düzey farklı durumlar için kullanılır. Bu yazıda sadece RAID 5 ile RAID 1 mukayese edilmiştir.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder