Magicjack Nedir?

Günümzde teknoloji büyük adımlarla ilerlemekte ve hemen hergün bir icatla karşı karşıyayız. Teknoloji alanındaki bu büyük değişim günlük yaşamımızdaki her kademede kendini göstermektedir. Komünikasyon bunlardan birisidir. Birkaç on yıl öncesine kadar sevdiklerimizle yakın kalmak için sahip olduğumuz tek araç telefonlar idi. Fakat 1983'te Amerika'da ilk mobil telefonun sunumuyla iletişim alanında büyük bir değişim başlamış oldu. Başlangıçta çok yüksek fiyatlarda olmasına rağmen mobil telefonların kullanımı git gide daha uygun fiyatlara düşerek daha yaygınlaşmıştır. Bugün için cep telefonu olmayan bir kişiyi bulmak çok zordur. İnternetin keşfiyle de VOIP veya internet telefonculuğu ortaya çıkmıştır. Bu kavramın arkasındaki olay internet aracılığıyla komünikasyon servislerini birleştirmek olup iletişim masraflarının düşmesini sağlar. Magicjack de ABD ve Canada'da kullanılan bir VOIP servis sağlayıcısıdır


MagicJack Nedir?

Magicjack, telefonu standart RJ-11 jackıyla pc veya leptopa bağlayan küçük bir adaptördür. Yüklemesi çok kolay olup, bilgisayarın usb portundan kolayca takılabilir. Arkasındaki telefon girişine standart telefonun jackı bağlanır. Alınacak farklı bir magicjack numarası ile telefon araması yapılabilir hale getirilir. Magicjack aynı zamanda bilgisayar hoparlör ve kulaklıklarıyla da arama yapabilme imkanı sağlar. Tüm windows ve mac işletim sistemleriyle uyumludur.


Magicjack'ın en önemli özelliği fiyat avantajı olmasıdır. Telefon faturalarını düşürür ve ek olarak standart telefonların sağladığı tüm özellikleri sağlar. Arayan kimliği, konferans aramalar, arama bekletme ve yönlendirme gibi özellikler sağlayabilir. Ses kalitesi de oldukça iyidir. Sadece pc'ye usbden bağlanarak internet aracılığıyla ücretsiz şehirlerarası ve ülkelerarası aramalar yapılabilir.
Magicjack'in Çalışması

Magicjack adaptörü telefon konuşmalarını dijital verilere dönüştürür ve bu veriler voip teknolojisiyle internet üzerinden yönlendirilir. Voip yazılımı sayesinde internet kullanarak makul kalitede arama yapılmasını sağlar. Bu yazılım tarafından internet paket anahtarlama özelliği kullanılarak her aramanın ebatı düşürülür ve bu sayede çoklu aramaları circuit-switching (yayıncı ve alıcı arasında bir kanalın tesis edildiği iletişim metodu) ağında verilen alan içinde sağlar. Bu işlemler birkaç adımda gerçekleşir.


İzlenen adımlar:

Arama yapmak için telefonu kaldırldığında Magicjack'in analog adaptörüne bir sinyal gönderilir.

Bir kere internete bağlanıldığında adaptör tarafından bir çevir sesi duyulur.

Arkadaşınızın numarasını çevirdiğinizde Magicjack adaptörü hattınızdaki sesi dijital veriye çevirir ve bu veri geçici olarak depolanır.

Macigjack, arkadaşınızın telefon numarasından gelen veriyi alan ve geçerli olup olmadığını denetleyen arama işlemcisine sahiptir.

Telefon numarası bu sefer haritalama işlemiyle ip adresine dönüştürülür.

Bir sinyal, alıcının magicjack adaptörüne düşer ve arkadaşınız çağrıyı kabul eder.

Eğer arkadaşınız çağrıyı yanıtlarsa, iki sistem arasında, iki tarafın da aynı protokolleri kullanıdığı bir oturum başlar.

Adaptörler, iki sistemin sahip olduğu paket datayı analog ses sinyallerine dönüştürerek duyulacak hale getirir.

Aramayı sonlandırdığınızda döngü kapanır ve oturum sonlanmış olur.


Her şeye rağmen, bu servis VOIP prensibiyle çalıştığından pc kapalıyken veya güç kesilmesi durumlarında kullanılamaz. Açık bir internet erişimi gerektirir fakat bilgisayar kapalıyken yapılmış aramalar için magicjack mail servisi bunu belirten bir mail yollar. Bu servis numara taşınabilirliği gibi bir provizyon sağlamaz, bu yüzden de var olan telefon hattı numarasıyla arama yapılamaz. Aynı zamanda tüm telefonlarla uyumlu olmaması ve text veya multimedia mesajlaşmayı desteklememesi de magicjackin bir dezavantajıdır.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder