FTP Nedir?

İnternet gibi iletişim ve veri aktarımına açık geniş bilgisayar ağları, ayrıntılı TCP/IP kural dizileriyle kontrol edilir. Bu ağlarda, bilgisayarlar arasındaki her bağlantı bir görüşme gibidir. Görüşmelerin doğasıana göre kullanılan protokol tipi farklılık gösterir. İnternet üzerinden veri aktarımını mümkün kılan birçok protokol içinde en önemlilerden birisi dosya transfer protokolü(File Transfer Protocol) anlamına gelen FTP'dir.


İnternet Protokolü modeli altında FTP makineler arasındaki iletişimi sağlayan uygulama katman protokollerinin bir parçasıdır. 1970'de Abhay Bhushan tarafından, ARPAnet projesi üzerinde çalışırken geliştirilmiştir. Protokol, o zamandan bu zamana çeşitli değişikliklere uğramışsa da çekirdeği aynı kalmıştır.


İsminden de anlaşıldığı gibi, bu protokol internet üzerinde bir ağa bağlı iki bilgisayar arasındaki dosya aktarımını sağlar. Teknik dilde FTP, TCP/IP tabanlı bir ağ üzerinde, bilgisayarlar arasındaki dosya aktarımını mümkün kılan bir ağ protokolü olarak bilinir.FTP, güvenli dijital veri aktarımı için bir dizi kural ve prosedür içerir. Bu, veri alış verişi için, host ve alıcı bilgisayar arasındaki bağlantıyı kuran kimlik doğrulama (authentication) ve hata ile ilgilenme (error-handling) tekniklerini içerir. Benzer biçimde, HTTP (Hiper Metin Transfer Protokolü) de sunucudan alıcı bilgisayara web sayfası aktarımıyla ilgilenir.

Bir FTP transferi herhangi bir sunucu ve alıcı bilgisayar arasında, sunucunun 21 numaralı portu aracılığıyla başlatılır. Bu bağlantı herhangi bir FTP devresinin kontrol bağlantısı olarak adlandırılır. Kontrol bağlantısı, başarılı bir dosya alışverişi olması için veri transfer süresince kesintisiz olmalıdır. Eskiden bu bağlantılar komut satırı arayüzü aracılığıyla kurulmaktaydı ama bugün kullanıcı grafik arayüzleri kullanılarak kolayca kurulabilmektedir.


Veriler, blok mod, sıkıştırılmış mod veya akış modunda aktarılabilir. FTP, veri aktarımı için entegre bir şifreleme sistemine sahip değildir. Bu da onu brute force saldırılarına, bounce saldırılarına ve hatta spoof saldırılarına karşı savunmasız kılar. Hassa verilerin aktarımı için FTP ilk seçim olmaz. Böyle durumlarda güvenli kabuk protokolleri tercih edilir. Güvenli FTP (SFTP) ise uzaktan erişim ile dosya transfer ve yönetimi için daha çok güvenlik sağlayan diğer ileri seviye ağ protokolüdür.

Uygulamalar

FTP öncelikli olarak website geliştirilmesinde alıcı bir bilgisayardan barındırıcı bilgisayara website sayfası dosyalarını aktarmak için kullanılır. Aynı zamanda dosya indirme özelliği olan sitelerde kullanılır. Başka bir kullanım alanı küçük ağ sistemlerindeki ağ-içi dosya aktarımıdır. Web tarayıcıları gibi birçok program, entegre bir FTP bazlı veri aktarımı desteğine sahiptir.

Daha önceden belirttiğimiz gibi, uygulaması çok basit olmasına rağmen FTP çok güvenli değildir. Şifreleme kapasitesi yetersizliğinden dolayı saldırılara karşı korumasızdır fakat aynı zamanda dosya aktarımının en hızlı yolu olarak konumunu korumaktadır. Kendi websitenizi kurmak istiyorsanız bu protokolün nasıl çalıştığını bilmek zorundasınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder