Web Sunucusu Nasıl Kurulur?

Bir sitenin web sunucusu bu siteye ait web sayfalarının isteklerine hizmet eder. Kendi web sunucunuzu nasıl kurarsınız? Bunun için küçük bir rehber hazırladık.

Küçük işletmeniz için kendi web sunucunuzu kurmak istiyorsunuz veya kişisel bir website oluşturmak istiyorsunuz. Web sunucusu kurmak için bir bilgisayar ve gerekli yazılımlara ihtiyaç vardır. Aynı zamanda web sunucusu kurmak ciddi biçimde ekonomi yapmanızı sağlar. Sunucunuz HTML içinde websitenizin sayfalarıı içerir. Kurduğunuz sunucu internete sürekli bağlı olmalıdır, böylece internet üzerinde herkes her zaman websitenize ulaşabilir.

Gereksinimler

Web server kurmak için kullanılan bilgisayarın özellikleri bazı temel gereksinimleri karşılaması gerekir. 4GB RAM veya daha fazlası gerekir. RAM ihtiyacı websitenizin kullanıcı sayısıyla doğru orantılı olarak artar. Bunun için, sürekli website ziyaretçi akışını izlemelisiniz. Yüksek hızlı internet bağlantısı aynı zamanda temel gereksinimlerden bir diğeridir. Böylece websiteniz internet erişimine açık, online olur. Bunlara ek olarak kalıcı bir IP adresi almalısınız. Bazen birçok website sahipleri dinamik IP adresi problemiyle karşılaşır. Eğer dinamik Ip adres problemi çözülmezse sitenizin IP adresi sürekli değişeye deva eder ve internet kullanıcısı web sunucunuza bağlanamaz. Bu sebeple internet servis sağlayıcınızdan biraz fiyata mal olan kalıcı bir IP adresi almalısınız. Client-server etkileşimini geliştirmek ve sürdürmek için gerekli yazılım web sunucusu yazılımı olarak bilinir. Çok çeşitli yazılım uygulamaları mevcuttur ve bunlar belli işletim sistemlerine özeldir.


Talimatlar

Adım I

Yazılımı yüklemek ilk adımdır. Bu yazılım, istenen web sayfasını bulmakla sorumludur. Yazılımı yüklendikten sonra gerekli biçimde konfigüre edilir, böylece sunucu içindeki web sayfalarının aranması kolaylaşır. Bir internet kullanıcısı bir URL yazdığında, yazılım internet üzerinden kullanıcıyı istenen sayfaya yönlendirir.


Adım II

Sunucu için domain ismi atanır. Web sunucusunun IP adresini hatırlamak için son derece kullanışlı bir işlemdir. Bir domain ismi sağlayıcısından bir domain ismi satın alırsınız ve domain isim sunucusu websitenizin bulunduğu IP adresiyle bu ismi ilişkilendirir. İnternet kullanıcısı domain isminizi yazdığında, domain sunucusu bu isimle ilişkili IP adresinize ulaşımı sağlar. Bir server kurmak için domain ismi sunucusu ve routerı ayarlamanız gerekir. Routerlar internet kullanıcısını sunucuya aktarmayı sağlar.

Adım III

Web sunucusu bir antivirüs yazılımı ile virüsler ve solucanlara karşı güvende olduğuna emin olunmak için korunmalıdır. Eğer virüs saldırılarından koruyamazsanız websitenizin belki de çoklukla gizli kalması gereken tüm verilerini kaybedebilirsiniz.


Web sunucusuna sahip olmanın en önemli avantajı websitenizin hostingi için gereken maliyeti düşürmesidir. Websitesi sahibi olmak ayrıca diğer websitelerine hostluk yapabilirseniz para da kazandırabilir. Bunu yapmak için, diğer websiteleri için ekstra alan yaratmak ve gerekli ayarları yapmak gerekir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder